BEZDROŻA: MEKSYK. JUKATAN I CHIAPAS

Meksyk bez wątpienia należy do najpiękniejszych krajów na świecie – piszą autorzy i wydawca na tylnej okładce kolejnego przewodnika Bezdroży z serii travelbooków. Zobaczymy tu pozostałości po wielkich cywilizacjach przedkolumbijskich, zabytki kolonialne, dziewicze dżungle, głębokie kaniony, wypełnione wodą studnie krasowe cenote, rajskie plaże, rafy koralowe, wysokie fale Pacyfiku i turkusowe wody Morza Karaibskiego. To jeszcze nie wszystko, bowiem Meksyk to przede wszystkim ludzie. Indianie, Metysi czy biali mieszkańcy twego kraju zarażają wszystkich swoim optymizmem, wyrażonym niewymuszonym uśmiechem i pozytywnym nastawieniem do życia. Powyższemu opisowi bez wątpienia odpowiadają również Jukatan i stan Chiapas.”

Trudno mi nie zgodzić się z tą oceną. Bo chociaż nie zdołałem zobaczyć w tym wielkim kraju wszystkiego zasługującego na uwagę, a tylko większość z najważniejszych miast, zabytków i miejsc, to należę do ludzi zafascynowanych Meksykiem. Jednego w tym opisie mi zabrakło. Ostrzeżenia, że jest to, niestety, kraj dosyć niebezpieczny. Nie tylko z dużą przestępczością i wojnami gangów narkotykowych, których ofiarami padają niekiedy również turyści. Ale również klęskami żywiołowymi. Gdy piszę tę recenzję dochodzą stamtąd informacje o dramatycznych skutkach kolejnego trzęsienia ziemi. Dotknęło ono jednak inne regiony kraju, nie ma sygnałów, aby zniszczeniom uległo któreś z miejsc opisanych w tym przewodniku.

Czytaj więcej...

FRANCJA: ŚWIĘTO GASTRONOMII

10 pomysłów, aby zadowolić nasze podniebienie. 22,23 i 24 września 2017 roku odbędzie się szereg wydarzeń świętujących francuską sztukę kulinarną. 7. edycji programu przewodzi hasło: „W sercu produktu”.

Jest to jedyna w swoim rodzaju okazja dla szefów kuchni, by mogli zaoferować gościom prawdziwą ucztę dla podniebienia. W programie: zwiedzanie, degustacje, animacje. Poniżej lista wydarzeń, aby nabrać apetytu...

Czytaj więcej...

NIEMCY: MUZEUM W SPIRZE ODKRYWA ŚWIAT ROBIN HOODA

Krążą o nim legendy i całe mnóstwo mitów: czy Robin Hood, brawurowo odważny, ukrywający się w lasach bohater średniowiecznych ballad i towarzysz ówczesnego angielskiego króla Ryszarda Lwie Serce, istniał naprawdę? Tego nie potwierdzono do dziś. Jakakolwiek nie byłaby prawda, Muzeum Historyczne Palatynatu w Spirze postanowiło wystawić śmiałkowi pomnik w formie kreatywnej i interaktywnej wystawy zorganizowanej specjalnie z myślą o dzieciach i młodzieży. Pomysłowa ekspozycja interaktywna zatytułowana „Robin Hood – wystawa rodzinna“ w terminie od 12 listopada 2017 do 3 czerwca 2018 ożywia świat Robina Hooda w realistycznej scenerii. Oryginalne artefakty oferują fascynujący wgląd w życie w czasach średniowiecza.

Czytaj więcej...

Stowarzyszenie Dziennikarzy Podróżników GLOBTROTER

Booking.com