LIPNICA MUROWANA: KOŚCIÓŁ ŚW. LEONARDA – DREWNIANA PEREŁKA NA SZLAKU UNESCO

Na cmentarzu w Lipnicy Murowanej, kilkaset metrów od zabytkowego rynku tej, od 85 lat, znowu wsi, a przez ponad 6 wieków miasteczka, stoi niewielki kościół p.w. św. Leonarda. Jeden z ośmiu drewnianych zabytków sakralnych Małopolski: 4 kościołów rzymsko – i 4 cerkwi greckokatolickich wpisanych na Listę Dziedzictwa UNESCO.

BEZDROŻA: ALBANIA – TRAVELBOOK

Albania, mimo braku do niej bezpośrednich i tanich połączeń lotniczych, staje się coraz popularniejszym celem urlopowych wyjazdów naszych rodaków. Oferuje bowiem relatywnie niezbyt drogi wypoczynek w atrakcyjnych miejscowościach nad Adriatykiem oraz na niewielkim wybrzeżu jońskim. A także trochę egzotyczne dla nas bałkańskie zwyczaje, kulturę i kuchnię, zabytki z różnych okresów od czasów antycznych zarówno nad morzami jak i w głębi kraju, ciekawe, górskie pejzaże, jeziora i inne atrakcje. Mieszkańcy są sympatryczni i gościnni mimo bariery językowej. Przy czym kraj jest bezpieczny, co nie znaczy, że nie należy w nim przestrzegać elementarnych zasad bezpieczeństwa. Na wzrost zainteresowania tym kierunkiem wyjazdów turystycznych może wpłynąć wydany właśnie przez Bezdroża nowy przewodnik w udanej i popularniej serii travelbooków. Jest on już trzecim tej oficyny wydawniczej. Po raz pierwszy Albanię zaprezentowała ona w 2009 roku w przewodniku po Bałkanach, z oddzielnymi częściami poświęconymi tamtejszym krajom. Niestety, albańska była najsłabsza, pełna błędów i pominięć. Gdy czytałem i recenzowałem wówczas ten przewodnik, byłem właśnie po objazdowej, dziennikarskiej podróży po „Kraju orłów” i odnosiłem wrażenie, że autor chyba nigdy nie był w niektórych opisywanych przez siebie miejscach, tak rażące były błędy. W 2014 roku ukazał się, w wysoko cenionej przeze mnie serii „Bezdroża Classic”, przewodnik już tylko po Albanii. Nowego autora i mimo drobnych nieścisłości oraz potknięć, bardzo dobry.

CZECHY: NOWOŚCI W OŚRODKACH GÓRSKICH

Na turystów w czeskich ośrodkach górskich czekają w sezonie letnim liczne nowości. Wartość inwestycji w nie wyniesie ogółem ponad 200 milionów koron (około 3,5 miliona zł).

Stowarzyszenie Dziennikarzy Podróżników GLOBTROTER

Booking.com