Nowości z ośrodków informacji turystycznej

CZECHY: ŽIREČ – NAJWIĘKSZE MUZEUM ROWERÓW W EUROPIE ŚRODKOWEJ

W odległości 5 km od miasta Dvůr Králové we wschodnich Czechach i około 40 km od Kudowy-Zdroju, leży Žireč, malowniczy zabytkowy kompleks, dawna siedziba jezuitów. Obecnie znajdują się tam aromatyczne ogrody ziołowe i największą w Europie Środkowej stałą ekspozycję rowerów, liczącą niemal dwieście eksponatów. Właścicielem tej prywatnej kolekcji jest Jiří Uhlíř, który kolekcjonuje rowery już od czterdziestu lat. Są one umieszczone chronologicznie, według dat produkcji.

TYROL: LODOWCE ZAPRASZAJĄ POLAKÓW

W Polsce mieliśmy ostatnio najgorętszy dzień tegorocznej jesieni, a w Austrii, na lodowcach, już jeździ się na nartach. Wiosenna końcówka minionego sezonu narciarskiego ze względu na pandemię koronawirusa Covid-19 była i tam fatalna. Jaka będzie zima 2020/2021 trudno przewidzieć. Bo poza warunkami atmosferycznymi, które, nawet najgorsze, na lodowcach zawsze pozwalają na uprawianie sportów zimowych, wielką niewiadomą stanowi sytuacja epidemiologiczna, warunki transportowe, zwłaszcza tanimi liniami lotniczymi, czy stan finansów tradycyjnych gości w czasach kryzysu gospodarczego. A także, w jakim stopniu przymusowa izolacja ludzi w większości krajów w pierwszym okresie pandemii wpłynie na zmianę ich zwyczajów i zainteresowań podróżami oraz sposobami spędzania urlopów.

CHORWACJA: DZIĘKUJEMY POLSKO !

W bardzo sympatyczny sposób Chorwacka Wspólnota Turystyczna dziękuję polskim turystom za tak liczne przyjazdy w trudnym roku pandemii koronawirusa Covid 19. Oto podziękowanie, jakie otrzymaliśmy: