Podróże Globtrotera

SARBSK: FOKARIUM I PARK MORSKI

Foki szare i pospolite, uchatki kalifornijskie i kotiki południowo amerykańskie w basenach oraz na pokazach ich tresury. A ponadto ptaki strefy przybrzeżnej Bałtyku w ptaszarni, to główne żywe atrakcje Fokarium i Parku Morskiego – Sea Park w Sarbsku koło Łeby.

ŁEBA: TAJEMNICE WYRZUTNI RAKIET W RĄBCE

„Przez dziesiątki lat – czytam w informacji „Zaplanuj wycieczkę do wydm ruchomych” na stronach www.lebskiserwisturystyczny.pl – żeby dostać się w to miejsce, trzeba było mieć specjalne przepustki i pokonać liczne posterunki wartownicze. Dziś może wejść tu każdy, jednak „małe Peenemunde” pod Łebą nadal skrywa wiele tajemnic”.

KIJÓW: SKARBY BARBARY I BOHDANA CHANENKÓW

W centrum ukraińskiej stolicy, przy niewielkiej ul. Tereszczenkiwśkej równoległej do pryncypialnego Chreszczatiku i naprzeciwko, stojącego po drugiej stronie parku, najważniejszego w kraju Uniwersytetu imienia Tarasa Szewczenki, w odległości zaledwie kilka minut spaceru od stacji metra „Teatralna” lub „Plac Lwa Tołstoja”, stoi neorenesansowy dom – pałacyk. A w nim, w Narodowym Muzeum Sztuki im. Barbary i Bohdana Chanenko, znajdują się najwspanialsze w kraju zbiory sztuki antycznej, europejskiej i dalekowschodniej.

ŁEBA: MUZEUM BURSZTYNU

W centrum Łeby, przy ul. Nadmorskiej 3 b, od dwu lat istnieje prywatne Muzeum Bursztynu, połączone z galerią sprzedaży biżuterii oraz innych wyrobów z „Bałtyckiego złota”. Zajmuje sporą, bo 400 m² powierzchnię wystawienniczą i pomyślane jest jako równocześnie miejsce dla dorosłych i dzieci, w którym mogą poznać historię, ciekawe egzemplarze oraz sposoby wykorzystywania bursztynu, jak i dodatkowa reklama salonu sprzedaży.

LIPNICA MUROWANA: SANKTUARIUM ŚW. SZYMONA

W Lipnicy Murowanej w Małopolsce znajduje się jedyne w kraju sanktuarium św. Szymona, bernardyna i kaznodziei. Urodził się on tu, wówczas miasteczku, a od 85 lat wsi, około roku 1435, a według innych źródeł 1440 roku, w ubogiej rodzinie piekarzy Anny i Grzegorza. Ochrzczono go w lipnickiej farze, kościele p.w. św. Andrzeja Apostoła, w gotyckiej kamiennej chrzcielnicy zachowanej do naszych czasów.

Stowarzyszenie Dziennikarzy Podróżników GLOBTROTER

Booking.com