Podróże Globtrotera

LASKOWA: MAŁY BIAŁY DWOREK

Niemal w centrum gminnej wsi Laskowa położonej nad rzeczką Łososiną między Bochnią i Limanową, na niewielkim wzniesieniu vis a vis kościoła, stoi mały, biały dworek pokryty wysokim, gontowym, łamanym dachem. To najstarszy z zachowanych, polski dwór drewniany, znajdujący się na Malopolskim Szlaki Architektury Drewnianej.

TURYSTYCZNE ATRAKCJE SĄDECCZYZNY

Sądecczyzna i jej atrakcje turystyczne były celem pierwszego w br. krajowego wyjazdu studyjnego Stowarzyszenia Dziennikarzy – Podróżników „Globtroter”. Pojechaliśmy tam na zaproszenie p. Grażyny Michury, właścicielki zajazdu „Laskowianka” w około 5-tysięcznej miejscowości i siedzibie gminy Laskowa koło Limanowej, a także urzędów miejskich Nowego i Starego Sącza, mając okazję poznawania przez pięć dni tamtejszych zabytków oraz innych ciekawych obiektów i miejsc.

PAPUA – NOWA GWINEA: NIE ZJEDLI MNIE

To jednak Ciebie nie zjedli? To najczęściej słyszałem po powrocie z Papui - Nowej Gwinei. Wszystkich musiałem rozczarować, może gdybym pojechał 30-40 lat wcześniej mógłbym skończyć jako pieczyste.

CZECHY: OŁOMUNIEC – NIEZWYKŁA HISTORIA KOLUMNY TRÓJCY PRZENAJŚWIĘTSZEJ

Monumentalna kolumna Trójcy Przenajświętszej (Sloup Nejsvětějši Trojice) stojąca w pobliżu ratusza na Górnym Rynku (Horní náměsti) w stutysięcznym obecnie Ołomuńcu, stolicy kulturalnej Moraw, jest najwyższą, 35-metrowej wysokości, rzeźbą w Czechach.

CZECHY: OŁOMUNIEC – KOŚCIÓŁ ŚW. MAURYCEGO W RUSZTOWANIACH

Obie wieże oraz całą frontową część kościoła sv. Mořice (św. Maurycego), najstarszego miejskiego kościoła w Ołomuńcu, otaczają rusztowania okryte zieloną siatką, aby coś nie spadło na głowy przechodzących obok ludzi.

Stowarzyszenie Dziennikarzy Podróżników GLOBTROTER

Booking.com