Wydawnictwa

MICHELIN: MEDIOLAN

Baśniowo wręcz piękna katedra, „Ostatnia wieczerza” Leonarda da Vinci w refektarzu dawnego klasztoru Cenacolo Vinciano oraz Teatro della Scala, to najsłynniejsze zabytki i atrakcje Mediolanu. I chociażby tylko dla nich warto pojechać do tego miasta na północy Włoch. Do zobaczenia oraz przeżycia jest tam oczywiście o wiele więcej. Kto jeszcze tam nie był, przekonać się o tym może czytając wydany przez Bezdroża w polskim tłumaczeniu przewodnik Michelina. Który poza tytułowym Mediolanem obejmuje także pobliską Krainę Jezior, z tak przepięknymi jak m.in. Maggiore, di Como i di Garda. Przewodnik ten przeznaczony jest przede wszystkim dla turystów weekendowych, wybierających się tam na krótko, lub tych, którym wystarczają tylko podstawowe informacje „w pigułce”. Przy czym poręczny w użyciu, lekki i nie zabierający wiele miejsca. A takie są w tej właśnie serii. Wzbogacone o plany i mapki - w tym przypadku 10 oraz bogato – blisko 90 kolorowych zdjęć – ilustrowane. Zgodnie z jej koncepcją zawierają one dwa rozdziały wstępne: Informacje praktyczne i Zaproszenie do podróży oraz części przewodnikowe. Oba wstępne zawierają to, co dla turysty jest najważniejsze.

PABLO: JECHAĆ NIE JECHAĆ ? – TOM 2

Ukazał się drugi tom „pamiętniko – rankingu”, jak książkę tę określono na okładce, „Jechać nie jechać?”. Pierwszy, wydany nieco ponad rok temu, wyróżniony został Nagrodą Stowarzyszenia Dziennikarzy – Podróżników „Globtroter” za rok 2017. Jest to, przypomnę, bo zrecenzowałem go natychmiast po jego otrzymaniu i tekst ten jest nadal do przeczytania na naszych łamach, coś nowego w naszej literaturze turystyczno – podróżniczej. Połączenie relacji, częściowo reportażowych, z podróży po kraju i świecie, ale także innych wydarzeń z przeszłości nie tylko autora, często luźno, lub wcale nie związanych z przewodnim tematem oraz elementów przewodnika, poradnika i subiektywnego rankingu kierunków turystycznych. Wzbogaconych o anegdoty, bo autor jest świetnym, jak mówią Rosjanie „anegdotczykiem”, gawędy, celne spostrzeżenia oraz rady, pomysły i oceny komponowane w wielobarwne, ciekawe narracje. Przy czym książka ta napisana jest świetnie, mimo iż przeskoki tematyczne zmuszają czytelnika w wielu miejscach do szczególnej uwagi.

NATIONAL GEOGRAPHIC: SZCZYTY MARZEŃ MONIKI WITKOWSKIEJ

Ukazał się trzeci tom „Gór z duszą – szczytów marzeń” Moniki Witkowskiej. Kolejna książka tej autorki, która chyba wejdzie do kanonu literatury podróżniczej. Sądzę, że naszym czytelnikom Moni, jak nazywają ją przyjaciele, a ma ich mnóstwo na całym świecie, ja zaś znam się z nią już grubo ponad ćwierć wieku, co oczywiście nie ma żadnego wpływu na tę recenzję, nie trzeba bliżej przedstawiać. Bo recenzowaliśmy jej wcześniejsze książki, a także informowaliśmy o tegorocznej wyprawie i zdobyciu przez nią kolejnego 8-tysięcznika w Himalajach - Manaslu. Przypomnę więc tylko: podróżniczka, która była już w ponad 180 krajach na wszystkich kontynentach. Znakomita eksploratorka gór, zdobywczyni Korony Ziemi i wielu innych szczytów nie zaliczanych do niej. Świetna żeglarka z nie byle jakimi osiągnięciami, że wspomnę o dwukrotnym przepłynięciu Przylądka Horn, a także szlaków na Dalekiej Północy naszego kontynentu. Przewodniczka górska prowadząca wyprawy trekkingowi nie tylko w Himalajach. Pilotka grup turystycznych, a ponadto dziennikarka, autorka wielu już książek i blogu.

Stowarzyszenie Dziennikarzy Podróżników GLOBTROTER

Booking.com