Spotkanie z Irlandią

W Centrum Konferencyjnym PAP w Warszawie z dziennikarzami spotkali się; ambasador Republiki Irlandii w Polsce Eugene Hutchingson, Justyna Schramm – szefowa biura Tourism Ireland w Polsce oraz Radosław Grabski – przedstawiciel linii lotniczych Aer Lingus.

 

 

Ambasador Eugene Hutchingson mówił o irlandzkiej kulturze, tradycjach, smacznym jedzeniu i oczywiście słynnych irlandzkich napitkach; Guinnessie i irlandzkiej whiskey. Przypomniał o kilkusettysięcznej polskiej społeczności żyjącej w Irlandii i zachęcał do odwiedzania Zielonej Wyspy która jest ciekawa nie tylko latem, ale i o każdej porze roku. I zapewniał, że są tu fantastyczne miejsca a jakość oferowanych usług turystycznych warta jest swojej ceny. Irlandię odwiedziło w poprzednim roku 7 milionów gości co robi wrażenie przy 3,5 milionach mieszkańców Irlandii.

 

 

Narodowy przewoźnik

 

 

Radosław Grabski przedstawił narodowe irlandzkie linie lotnicze Aer Lingus oferujące bezpośrednie połączenia z Warszawy (codziennie) i Krakowa (4 połączenia w tygodniu) do Dublina. Ceny biletów zaczynają się już od 169 zł (w jedną stronę już z podatkami i opłatami lotniskowymi). Air Lingus istnieją już od 1936 r.; latają z Dublina, Cork, Shannon, Knock i Belfastu do ponad 60 portów lotniczych na całym świecie. Katerig na pokładzie jest płatny extra. Bilety sprzedawane są przez biura podróży, można je nabyć w przedstawicielstwie linii w Warszawie, osobiście lub e-mailem lub można je nabyć w Internecie i odprawić się on line w domu. Więcej informacji znaleźć można na stronie internetowej www.aerlingus.com. Znajdziemy tam także przewodnik po Irlandii z informacjami przydatnymi podczas podróży.

 

 

 

Zamierzenia Tourism Ireland

 

Justyna Schramm mówiła o zamierzeniach promocyjnych Tourism Ireland w Polsce m.in. o filmach na których zwyczajni mieszkańcy Irlandii oprowadzają po swojej okolicy, zachęcając turystów do odwiedzenia tego ciekawego kraju w ramach akcji pod hasłem Go Were Ireland Takes You, które obejrzeć można na stronie www.discoverireland.com.

 

Opowiadała o Festiwalu Świętego Partyka jaki odbędzie się w dniach 17-20 marca w Dublinie. Tym razem nowością będzie  Literacka parada (tematyczna) na podstawie powieści "Brillant" Roddy Doyla; będą koncerty i tańce ceili a także akcja Zielony Dublin – podświetlania miasta na zielono. Odbędzie się także Dublin Swell – words and the voices from the City of literature, niepowtarzalne literackie wydarzenie w nowym centrum konferencyjnym Dublina: na podstawie twórczości Roddy Doyla, Paul Burcana i Josepha O’Connora z udziałem literatury, muzyki i sztuk teatralnych. Więcej na: www.stpatricksfestival.ie i www.dublincityofliterature.ie.

 

Wielkim wydarzeniem będzie też międzynarodowy mecz rugby Irlandia – Anglia który rozegrany zostanie 18 marca na nowym stadionie Aviva Arena w Dublinie.

 

W Irlandii Północnej odwiedzane będą przez turystów miejsca związane ze Świętym Patrykiem na szlaku jego imienia (St Patrick Trail) prowadzącym z Armagh, gdzie rozpoczął swoją działalność do Downpatrick – gdzie według tradycji został pochowany. W dniach 11-13 maja 2011 r. w Belfaście – stolicy Ulsteru odbędzie się Festiwal „Titanica” w stulecie jego zwodowania w tutejszej stoczni; więcej na www.the-titanic.com. W Dublinie odbędzie się Jameson International Film Festival a od 5 czerwca 2011 r. w galerii The Model w Sligo można będzie obejrzeć wystawę obrazów Jacka B. Yeatsa, brata największego irlandzkiego poety.

 

 

Od 10 września do 31 października w Dublinie odbywać się będzie wielowątkowy kulturalny Festival Season. Warto tu wspomnieć, że stolica Irlandii Dublin uhonorowana została przez UNESCO tytułem Miasta Literatury. Z tej okazji przygotowano szereg nowych atrakcji dla turystów; trasy piesze, rowerowe i autokarowe, wystawy muzealne, Literary Pub Crawling czyli wizyty w pubach odwiedzanych przez sławnych irlandzkich pisarzy i poetów, Irish Storytelling – czyli opowiadanie różnych historii, można także skorzystać z internetowej aplikacji przewodnickiej iWalk ściągając ją ze strony Visit Dublin, np. Ulysses Walking Tour.

 

Obecny rok jest też ogłoszony Rokiem Rękodzieła (Year of Craft). Przez cały rok odbywać się będą warsztaty i pokazy rękodzieła, będzie można spędzić wakacje z irlandzkim rękodziełem i kupić niezapomnianą pamiątkę z Irlandii. Z tej okazji poczta irlandzka wyemituje specjalny znaczek pocztowy.

 

Polski oddział Tourism Ireland  organizował będzie szkolenia i warsztaty dla branży w  Irlandii - MICE, Pielgrzymki, Irlandia weekendowo, Meitheal 2011 i warsztaty NDM na jesieni a także udział w polskich targach turystycznych: Intourex 2011, Lato, GTT, TT Warsaw i Tour Salon. Poprzez stronę internetową: www.discoverireland.pl na której znaleźć można mnóstwo informacji istnieje możliwość zamawiania broszur a od lutego 2011 czynny będzie profil na Facebooku.

 

 

 Zdjęcia: Grzegorz Micuła i Tomasz Rudomino