Dzień Świętego Patryka

Dzień świętego Patryka to narodowe święto Irlandii, hucznie obchodzone także poza tym krajem. Irlandczycy mają tego dnia wolne; religijni uczestniczą we mszach św. w intencji misjonarzy a wszyscy balują w pubach i uczestniczą w paradach. A jako, że narodowym kolorem Irlandii jest kolor zielony, ludzie ubierają się na zielono i piją zabarwione na zielono piwo. Wszędzie też można spotkać zielony liść koniczyny, który obok harfy jest symbolem Irlandii.

 

W tym roku warto wybrać się w tym czasie do Irlandii a zwłaszcza do Dublina i Belfastu a także do bezpośrednio związanych z Świętym Patrykiem miast Armagh i Downpatrick w Irlandii Północnej.

 

Dublin Festiwal św. Patryka

16-20 marca 2011 Jak co roku nieprzerwanie od 1995 roku wspaniała zabawa z okazji Dnia św. Patryka całkowicie zawładnie Dublinem.

 

Co roku ponad milion turystów z całego świata przybywa do Dublina by stać częścią tego wyjątkowego wydarzenia. W tym roku festiwal to pięć dni nieprzerwanej tętniącej muzyką i tańcem zabawy, prezentacji irlandzkiej literatury, celebrowania sztuki i oczywiście zapierający dech w piersiach pokaz sztucznych ogni w tym roku w Wexford.

 

Co odróżnia tegoroczny Festiwal od poprzednich? Przede wszystkim silny nacisk położony na literaturę, i ma to swoje uzasadnienie. Dublin nosi przecież dumnie tytuł Miasta Literatury nadany mu w zeszłym roku przez UNESCO. Z tego też względu tegoroczna parada też będzie wyjątkowa, powstaje bowiem na podstawie opowiadania specjalnie napisanego na tę okoliczność.

Autorem opowiadania BRILLIANT jest znany irlandzki pisarz Roddy Doyle. Wystarczy wybrać się do Dublina i przekonać się jak dublińskie dzieci wygnały z miasta szarego psa depresji, który spowił smutkiem borykające się z recesją miasto.

Roddy Doyle ze znanym z innych swoich książek humorem rozprawił się z kryzysem gospodarczym. W paradzie 17 marca wezmą udział grupy teatralne i orkiestry marszowe w tym uwaga Orkiestra Reprezentacyjna Polskiej Straży Granicznej. www.stpatricksfestival.ie

 

 

Literatura w ramach Festiwalu

18 marca 2011, Dublin DublinSwell, organizowany w otwartym w zeszłym roku Dublin Convention Centre, to niepowtarzalna okazja na spotkanie z najbardziej znanymi, współczesnymi pisarzami Irlandii. Polskiemu czytelnikowi znane są nazwiska wspomnianego już Roddy’ego Doyle’a ale także Josepha O’Connora, Paula Durcana no i oczywiście noblisty Seamusa Heaney. O prestiżu imprezy świadczy fakt, iż zaszczyci go swoją obecnością prezydent Mary McAleese.

Kto chce poznawać irlandzką literaturę i przy okazji zwiedzić miasto powinien wziąć udział w poszukiwaniach skarbów, w tym roku ta emocjonująca impreza będzie interaktywną, idealną dla rodzin literacką zabawą.

 

Roztańczony Dublin

Żaden festiwal św. Patryka nie może się odbyć bez muzyki i tańca. Festiwal Céilí odbędzie się na St. Stevens Green gdzie tłum tancerzy wykona takie hity tradycyjnych tańców irlandzkich jak Walls of Limerick czy Siege of Ennis. Muzyka rozbrzmiewać będzie w wielu pubach i salach koncertowych miasta. Warto wspomnieć o specjalnym koncercie rocznicowym w budynku 02, po 20 latach zagra wspólnie zespół The Commitments znany również w Polsce z filmu o tym samym tytule nakręconym na podstawie doskonałej książki Roddy’ego Doyla.

Zielony kolor nieodłącznie związany jest z Dniem św. Patryka i samą Irlandią nic więc dziwnego, że Dublin wieczorem zabłyśnie na zielono. Projekt „Greening the City” ma zachęcić firmy i instytucje do oświetlenia swoich budynków na zielono.

 

Dzień św. Patryka w Irlandii Północnej

Miejsca takie jak Downpatrick czy Armagh są bardzo blisko związane ze św. Patrykiem nic więc dziwnego, że sporo, ciekawych wydarzeń związanych z Dniem św. Patryka będzie się także odbywało w Irlandii Północnej. W miejscowości Downpatrick w hrabstwie Down znajduje się grób św. Patryka, prosty kamień położony na przy kościelnym cmentarzu, znaczy miejsce pochówku świętego.

 

Dzień 17 marca zacznie się w Downpatrick pielgrzymką z protestanckiego kościoła św. Patryka do Saul, gdzie św. Patryk wybudował swój pierwszy kościół, dalej do katedry w Down i Downpatrick. W centrum św. Patryka, gdzie można się dowiedzieć wszystkiego na temat świętego i wczesno-chrześcijańskiej Irlandii odbywać się będą koncerty i pokazy tańca. Parafia św. Patryka w Downpatrick po celebracji mszy w języku irlandzkim przekaże tradycyjny shamrock lokalnym skautom a w paradzie idącej głównymi ulicami miasta wezmą udział obie społeczności (katolicka i protestancka) zamieszkujące miasto.

 

Kto chce dowiedzieć się czegoś więcej na temat św. Patryka i jego życia może wziąć udział w wycieczkach z przewodnikiem: pieszej po Downpatrick, kolejką parową śladami św. Patryka po Downpatrick, a także autokarowej organizowanej przez Historical Coach Tours.

 

Armagh

Imprezy w Armagh odbywać się będą w cieniu dwóch katedr św. Patryka – protestanckiej i katolickiej i trwać będą od 11 – 19 marca. W katolickiej katedrze 11 marca przy blasku płonących świec zaśpiewa wspólnie chór Clonmore i Cary Dillon, pochodząca z hrabstwa Londonderry popularna piosenkarka folkowa.

 

Paradę w Armagh 17 marca poprowadzi prymas Irlandii.  Weźmie w niej udział ok. 1000 osób, sześć grup muzycznych, parada zakończy się w centrum miasta w cieniu obu katedr pod wezwaniem św. Patryka.

 

W pubach Armagh rozbrzmiewać będzie muzyka, a 19 marca na ulicach miasta odbędzie się konkurs muzyczny w którym weźmie udział dziesięć zespołów wykonujących tradycyjną muzykę irlandzką. 18 marca w Navan Centre przy udziale pięciu lokalnych grup muzycznych odbędzie się tradycyjna zabawa taneczna – ceili.

Obchody Dni św. Patryka w Armagh zakończą się koncertem tradycyjnej muzyki irlandzkiej w wykonaniu Briana Finnegana, Karen Casey, Nially Valley i Buille w protestanckiej katedrze św. Patryka.

 

 

Belfast

Hasłem przewodnim parady odbywającej się w Belfaście będzie ekologia, „zielona” parada wyruszy z pod ratusza miejskiego prowadzona przez burmistrza Pata Convery i orkiestrę dudziarzy.

 

Z pewnością jedną z najbardziej widowiskowych platform będzie ta zawierającą modele dwóch potężnych suwnic z portu w Belfaście - Samsona i Goliata. Parada zakończy się koncertem tradycyjnej muzyki irlandzkiej i multikulturowymi pokazami tańca na placu przed Urzędem Celnym.

 

Specjalnie dla starszych osób w ratuszu odbędzie się zabawa taneczna przy dźwiękach skocznych jigów o reelów a we wspaniałej sali koncertowej Ulster Hall wystąpi Ulster Orchestra z towarzyszeniem muzyków wykonujących tradycyjną muzykę irlandzką. Dla rodzin idealnym miejscem do świętowania 17 marca będzie Ulster Transport and Folk Museum z licznymi koncertami, pokazami tańca i rękodzieła.

 

Zdjęcia: Grzegorz Micuła i gastronauci.pl