DZIEŃ ŚW. PATRYKA

17 marca jest Dzień świętego Patryka narodowe święto Irlandii, hucznie obchodzone także poza tym krajem. Irlandczycy mają tego dnia wolne od pracy; religijni uczestniczą we mszach św. w intencji misjonarzy a wszyscy balują w pubach i uczestniczą w paradach. A jako, że narodowym kolorem Irlandii jest kolor zielony, ludzie ubierają się na zielono i piją zabarwione na zielono piwo. Wszędzie też można spotkać zielony liść koniczyny, który obok harfy jest symbolem Irlandii.

Fot.  Faitle Ireland

 

 

 

Dzień św. Patryka

W przeddzień dnia Św. Patryka w warszawskim pubie Bradley’s Bar odbyło się spotkanie zorganizowane przez Tourism Ireland i irlandzkie linie lotnicze Aer Lingus. Licznie przybyłych dziennikarzy turystycznych i touroperatorów powitali – Justyna Schramm szefowa polskiego przedstawicielstwa Tourism Ireland, Eddie Braningan – pierwszy sekretarz ambasady Irlandii w Warszawie oraz Radosław Grabski, szef Tal Aviation i przedstawiciel linii lotniczych Aer Lingus. Wszyscy bawili się świetnie przy Guinnesie i irlandzkiej muzyce.

 

17 marca jest Dzień Świętego Patryka narodowe święto Irlandii, hucznie obchodzone także poza tym krajem. Irlandczycy mają tego dnia wolne; religijni uczestniczą we mszach św. w intencji misjonarzy a wszyscy balują w pubach i uczestniczą w paradach. A jako, że narodowym kolorem Irlandii jest kolor zielony, ludzie ubierają się na zielono i piją zabarwione na zielono piwo. Wszędzie też można spotkać zielony liść koniczyny, który obok harfy jest symbolem Irlandii.

 

Dzieje Świętego Patryka

Święty Patryk, patron Irlandii i święty Kościoła Katolickiego pochodził z Brytanii. Żył na przełomie IV i V wieku. W jego żyłach płynęła ponoć rzymska krew. Jako młody chłopak został uprowadzony przez iryjskich piratów i przewieziony na Zieloną Wyspę jako niewolnik, gdzie przez kilka lat pasł owce ucząc się irlandzkiego i poznając miejscowe tradycje i obyczaje. Po kilku latach udało mu się zbiec do Galii, gdzie został duchownym i przyjął święcenia biskupie. Przebywał też w Italii a stamtąd w 432 roku, wysłany został przez papieża Celestyna do Irlandii, aby głosić tam Ewangelię.

Świętemu Patrykowi udało się ochrzcić niemal wszystkich lokalnych władców. W misjonarskiej posłudze pomagał mu święty Kieran. Patryk wręczył mu dzwon którym Kieran zwoływał mnichów na posiłki i modlitwy. Stąd wziął się zwyczaj dzwonienia na Mszę i wieszania dzwonów w kościołach.

 

 

 

 

Legendy i koniczyna

To właśnie św. Patrykowi Irlandia zawdzięcza swój symbol - koniczynę. Za jej pomocą tłumaczył istnienie Trójcy Świętej i odpowiadał na wątpliwość jak możliwy jest jeden Bóg w trzech osobach. Koniczyna symbolizuje krzyż i Trójcę św. W czasach przedchrześcijańskich była magicznym symbolem druidów co ułatwiło przyjęcie chrześcijaństwa przez mieszkańców Irlandii. Według legendy, Święty Patryk posiadał cudowne właściwości uzdrawiania a nawet przywracania życia. Z nim wiąże się również podanie mówiące, że wygnał z Irlandii wszystkie węże. Jak było – nie wiemy, faktem jest że w Irlandii węży nie ma.

Święty Patryk mimo iż nie pochodził z Irlandii, należy do najwybitniejszych związanych z nią postaci. Wyspa zawdzięcza mu chrześcijaństwo i nową kulturę. Chociaż nie był pierwszym misjonarzem chrześcijańskim w Irlandii - przed nim działał m.in. biskup św. Palladiusz i św. Declan., to właśnie on spotkał się w Tarze z Druidami i zniósł ich pogańskie rytuały. Nawrócił lokalnych wodzów i książęta chrzcząc ich wraz z tysiącami poddanych w Świętych Studniach. Koniec życia spędził w klasztorze w Down, gdzie zmarł 17 marca 461 r.

 

Patryk i jego święto

Św. Patryk jest patronem górników, kowali, bednarzy, fryzjerów, opiekunem zwierząt domowych oraz ludzi ceniących dobrą zabawę, dlatego też w dniu jego święta odbywają się parady, pije się piwo i whiskey, oraz baluje po pubach. Dzień Świętego Patryka obchodzony jest przez wszystkich Irlandczyków rozsianych po całym świecie. Wszędzie tam, gdzie są ich skupiska odbywają się huczne Parady Świętego Patryka. Najstarsza i największa (ostatnio obserwowało ją ponad 2 miliony osób) odbywa się od 1762 roku w Nowym Jorku.

 

W Dublinie parada połączona jest z pięciodniowym festiwalem i uczestniczy w niej około pół miliona osób. Święto narodowe, obchodzone oficjalnie w Irlandii i Irlandii Północnej. W innych krajach Dzień Świętego Patryka nie jest świętem oficjalnym ale ponieważ jest to święto wesołe, chętnie obchodzą je także przedstawiciele innych narodowości. Wszędzie królują; irlandzka muzyka, tańce, jedzenie i oczywiście irlandzkie piwo.

 

Dzień ten jest także świętem w Kościele Katolickim. W ostatnim czasie Dzień św. Patryka obchodzony jest także w Polsce. W wielu pubach można napić się zielonego piwa i posłuchać irlandzkiej muzyki.

 

Zdjęcia: Grzegorz Micuła