GOŚCIE GLOBTROTERA – WYDAWNICTWO MARTEL

Gościem marcowego spotkania w tym cyklu w Stowarzyszeniu Dziennikarzy – Podróżników „Globtroter” było kaliskie wydawnictwo Martel.

 

Reprezentowali je prezes zarządu, a zarazem właściciel Stanisław Jędrysiak oraz Karolina Stoicka przedstawiając dotychczasowy dorobek tej oficyny wydawniczej, dziesiątki już wydanych przez nią książek oraz zamierzenia na rok bieżący. Uczestnicy spotkania otrzymali katalog wydawniczy na lata 2017-2018, a po prezentacji rozlosowano wśród nich kilka książek. Wydawnictwo obchodzi w br. 20-lecie działalności.

Koncentruje się przede wszystkim na edycji książek dla dzieci i młodzieży. Dba jednak również o to, aby i dorośli czytelnicy znajdowali coś dla siebie. Dorobek ma znaczący. Składa się nań ponad 550 tytułów już wydanych książek, przy czym ich liczby szybko rosną. W 2008 roku ukazało się ich 100, w dwa lata później 200, a na br. zaplanowano przekroczenie 500 wydań tytułów własnych.

Szczegóły, poza wymienionymi i zaprezentowanymi w trakcie spotkania, znajdują się w katalogu wydawniczym. Poczynając od bogatej oferty bajek, wśród których znajdują się m.in. terapeutyczne oraz określane przez autorów i wydawcę jako uśmiechajki, pomagajki, niezwykłe, do poduszki, a także „naszego dzieciństwa”. Są też książki z płytami do odtwarzania, zawierającymi m.in. kołysanki znane już rodzicom i dziadkom współczesnych maluchów.

A także śpiewniki, piosenki – osobno m.in. religijne dla dzieci, rymowanki, czy nazwane pokazywankami – z piosenkami uzupełnionymi o zapisy nutowe każdego tekstu oraz scenariuszami zabaw ruchowych. Wydawane są też książeczki dla najmłodszych z wierszami na dobranoc, specjalnie przeznaczone dla przedszkolaków z przekazywanymi z pokolenia na pokolenie wierszykami, rymowankami, kołysankami, wyliczankami, fragmentami bajek itp.

Osobne działy tematyczne stanowią legendy, w tym polskie, mity greckie oraz baśnie różnych narodów. Bogaty jest wybór kolorowanek w przystępnej cenie 4.99 zł za jedną, które oferowane są również w pakietach po 60 lub 100 różnych. Ich tematyka jest różnorodna, pozwala rozwijać zainteresowania dzieci.

Np. „Piraci”, „Instrumenty muzyczne”, „Moja Ojczyzna”, „Boże Narodzenie”, „Kwiaty”, „Znaki drogowe”, „Pojazdy wojskowe”, „Sport”, „Wielkanoc”, „Wiosna”, „Lato”, „Jesień”, „Zima”, „Na łące”, „Na pikniku”, „Dinozaury”, „Owoce”, „Warzywa”, „Ptaki”, seria łamigłówek do pokolorowania i wiele innych. Są też tzw. kartonówki – książeczki kontrastowe o różnej tematyce i narracji.

Np. „Listonosz Felek”, „Lekarka Zuzanna”, „Strażak Wacek”, „Nauczycielka Hipolita”, „Policjant Leon”. Czy „Jaś i Pusia”: Na wakacjach, W domu, W przedszkolu, U lekarza, W podróży i wiele innych. Martel wydaje też atlasy: Historii Świata i osobno Polski, Wielki atlas świata, Anatomii człowieka, Roślin, Zwierząt, Wszechświat, lub pozycje edukacyjne w cyklu „Poznaj…”:

„Ptaki”, „Ryby, płazy, gady”, „Kontynenty”, „Układ słoneczny”, „Ssaki”, „Rośliny leśne” itp. Lub odpowiadające na pytania: „Prawda czy fałsz?”, „Dlaczego tak jest?” Kim możesz zostać? („Zawody”), „Dobre wychowanie wierszem”.

Jest seria „Odkrywaj świat”, „Rysuję i uczę się”, słowników – pierwszy, Wyrazów Obcych Władysława Kopalińskiego ukazał się w 2003 roku.

Inna seria to „Zrób to sam” z kolejną bogatą ofertą tematyczną. Wydawnictwa edukacyjne, przede wszystkim dla dzieci i młodzieży, stanowią znaczącą część dorobku wydawniczego i planów Martela. Drugim są kulinaria. Zwłaszcza główna seria – ukazało się w niej już 28 tomów – „Przepisy siostry Marii” – mistrzyni kuchni z półwiekowym doświadczeniem.

Jedne z nich poświęcone są zdrowej kuchni pod kątem konkretnych potrzeb organizmu. „Dbaj o serce”, „Pilnuj cukru”, „Dania bez glutenu”, czy „Gotuj na parze” lub „Domowa apteka”.

Większość zawiera przepisy na dania i potrawy. Jednogarnkowe, Regionalne, Z Makaronem, Z drobiu, Z ziemniaków, Z ryb, Z grilla. Czy Obiady, Sałatki, Mięsa, Zioła, Pierogi, Zupy, Pieczywo, Ciasta i wiele innych.

Są również książki określane jako okazjonalne, kroniki do zapisywania najcenniejszych chwil życia, z życzeniami i toastami itp. Wydawnictwo prowadzi bezpośrednią sprzedaż książek na terenie czego kraju poprzez 3 placówki terenowe.

Skupia też obok siebie tzw. „gwiazdy” – znanych aktorów, piosenkarki i piosenkarzy. Prowadzi również od wielu lat działalność charytatywną.

Współpracuje z Fundacją Urszuli Jaworskiej, jest partnerem Fundacji Na Rzecz Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym. Wspiera Wielka Orkiestrę Świątecznej Pomocy, jak również systematycznie wiejskie szkoły, przedszkola, świetlice terapeutyczne i ośrodki pomocy społecznej. Więcej na temat tego wydawnictwa oraz jego oferty wydawniczej znaleźć można na: www.wydawnictwomartel.pl.

 

Zdjęcia autora