BEZDROŻA: KASZUBY I BORY TUCHOLSKIE - TRAVELBOOK

Kaszuby i Bory Tucholskie, ciekawy region na północy naszego kraju, to kolejna pozycja w tegorocznej serii travelbooków Bezdroży. Stanowi ona wznowienie, w II wydaniu, przewodnika wydanego w 2019 roku, w zmienionej, moim zdaniem ciekawszej, okładce oraz z aktualizacjami. Wzbogaca go ponad 150 kolorowych zdjęć, 8 mapek – w tym dwie na wewnętrznych stronach okładek oraz 43 ciekawostki w ramkach włamanych w tekst. Na wstępie autorzy przedstawiają najważniejsze atrakcje tego regionu. Po pięć skarbów architektury, muzeów i galerii oraz innych ciekawych obiektów. Osiem miejsc ważnych przyrodniczo, siedem przyjaznych dla dzieci i sześć lokalnych przysmaków, w tym trzy o nazwach wymagających „rozszyfrowania”. Ferkase, to świąteczna potrawka z kury w białym sosie z rodzynkami. Grucholce – nadziewane mięsem pyzy ziemniaczane podobne do litewskich cepelinów, ale tamte są również z serem lub twarogiem. I Zylc – galareta z mięsa lub ryb. W poprzedzających część ściśle przewodnikową Informacjach praktycznych z A-Z, na temat wyboru czasu podróży, dojazdu, zakwaterowania, atrakcji dla dzieci oraz tamtejszych oryginalnych pamiątek, znaleźć można chyba w skrócie wszystko podstawowe, niezbędne turyście. W Informacjach krajoznawczych ABC, oprócz charakterystyki geograficznej i przyrody sporo o tamtejszym społeczeństwie.

NIEMCY - NIECO INNE SPOJRZENIE

Niemcy
© DZT / Julia Nimke
 

Turystyczne Niemcy ukazują nie jedno oblicze - każdy region ma swoją niepowtarzalną historię i atmosferę. Kraj, który przez wiele stuleci kształtowany był przez odkrywców, muzycznych geniuszy, pomysłowych architektów i budowniczych zamków, jak również przez kultywowane od wieków rękodzieło i bogactwo pomysłów, zaprasza dziś do jego ponownego odkrywania. Wybierz się razem z nami w odkrywczą podróż przez Niemcy, kraj poetów i myślicieli. Życzymy Ci dobrej zabawy.

 

BUŁGARIA: AŁBENA – W SPRYWATYZOWANYM KURORCIE

Ałbena położona jest najdalej na północ na czarnomorskim wybrzeżu Bułgarii spośród znanych oraz popularnych kurortów i ośrodków wypoczynkowych. Szczyci się tym, że przez 2150 godzin rocznie świeci tu słońce, od 22 lat powiewa nad nią Błękitna Flaga – międzynarodowy certyfikat ekologicznie czystego regionu, plaży i morza oraz długą na 3,5 km i szeroką do 150 m piaszczystą plażą.