Podróże Globtrotera

BUŁGARIA: AŁBENA – W SPRYWATYZOWANYM KURORCIE

Ałbena położona jest najdalej na północ na czarnomorskim wybrzeżu Bułgarii spośród znanych oraz popularnych kurortów i ośrodków wypoczynkowych. Szczyci się tym, że przez 2150 godzin rocznie świeci tu słońce, od 22 lat powiewa nad nią Błękitna Flaga – międzynarodowy certyfikat ekologicznie czystego regionu, plaży i morza oraz długą na 3,5 km i szeroką do 150 m piaszczystą plażą.

BUŁGARIA: CZARNOMORSKIE LATO 2021: OD ALBENY I BAŁCZYKU DO NESEBERU I SOZOPOLA

Z lotniska w Burgas, na które dolecieliśmy po 100 minutach podróży z Warszawy, po przejściu kontroli dokumentów antykowidowych, od razu pojechaliśmy 160 km na północ, do Albeny, aby od niej rozpocząć dziennikarską podróż studyjną na południe Bułgarii.

BUŁGARIA: CZARNOMORSKIE LATO 2021 – INNY ŚWIAT, NIŻ TEN, KTÓRY ZNAŁEM

     Jaka jest sytuacja turystyczna na czarnomorskim wybrzeżu Bułgarii w szczycie drugiego już sezonu letniego podczas pandemii Covid–19? Jakie atrakcje, poza zakwaterowaniem, wyżywieniem, plażami i kąpielami, proponują tam gościom gospodarze? Były to główne tematy, na które odpowiedzi szukała dziesiątka polskich dziennikarek i dziennikarzy, w tym przedstawiciel naszego portalu, zaproszonych na tygodniowe study tour przez bułgarskie Ministerstwo Turystyki.

SZWAJCARIA: ROCHERS DE NAYE NAD JEZIOREM GENEWSKIM

Do tego miejsca mam stosunek szczególny: tu kiedyś-kiedyś miało miejsce moje pierwsze spotkanie z Alpami. Pamiętam je do dziś, bo zauroczyłam się tak, że zamiast wracać na dół do Montreaux, na jakąś uczoną konferencję, poszłam na wagary, w góry.

KURS NA GIŻYCKO

gizycko 8Celem kolejnej w tym roku studyjnej wyprawy dziennikarzy Globtrotera było Giżycko, to jeden z głównych portów na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Miasto, położone między jeziorami Niegocin, Kisajno, Tajty i Wojsak, nazywane bywa często stolicą polskiego żeglarstwa. Lokalizacji na tzw. Wyspie Giżyckiej, przesmyku otoczonym z każdej strony jeziorami i kanałami, jest unikatowa nie tylko w skali naszego kraju.