Największe żaglowce świata w Gdyni

Największe żaglowce świata w Gdyni Przez cztery dni na początku września Gdynia gościła największe szkolne żaglowce świata uczestniczące w The Culture 2011 Tall Ships Regatta. Motywem przewodnim zlotu tym razem była promocja kultury krajów basenu Morza Bałtyckiego. W ramach imprezy odbyły się dwa etapy regat. Pierwszy z litewskiej Kłajpedy do Turku w Finlandii, które to miasto jest w tym roku obok Tallina Europejską Stolicą Kultury, a drugi z Turku do Gdyni, gdzie miał miejsce wielki finał.

 

Żaglowce spędziły w Gdyni cztery dni wypełnione koncertami szantowymi i jazzowymi w gdyńskich klubach oraz na plenerowych scenach, był barwny pochód ulicami miasta i pokaz sztucznych ogni i wielki koncert na plaży. Przy kejach Baseny Prezydenta cumowało kilkadziesiąt żaglowców, wśród nich 13 największych na świecie klasy A i B, które można było zwiedzać. Honorowym gościem zlotu był legendarny szkuner „Zawisza Czarny”, który w tym roku obchodzi półwiecze podniesienia bandery.

 

 

 Żeglarski świat spotkał się w gdyńskim porcie.

Mieszkańcy Trójmiasta i przybyli na wybrzeże turyści mieli okazję zwiedzić piękne żaglowce w tym „Dar Pomorza” i niszczyciel „Błyskawica” a także okręt ratowniczy ORP „Piast” oraz okręt podwodny ORP „Kondor” Skorzystały z tej możliwości tłumy ludzi. Wśród tych najpiękniejszych, największych i najszybszych żaglowców były m.in.: 122 metrowy „Sedov” – największy żaglowiec szkolny świata, „Kruzensztern” – charakterystyczny, czteromasztowy bark, wspomniany „Dar Młodzieży” – biała fregata, której armatorem jest gdyńska Akademia Morska, „Zawisza Czarny” – legendarny szkuner harcerzy, obchodzący 50-lecie podniesienia bandery i „Fryderyk Chopin” – słynny polski bryg, ponownie z kompletem masztów.

 

Fregata „Dar Pomorza”, statek szkolny Akademii Morskiej w Gdyni zajął pierwsze miejsce w klasie A w drugim etapie regat z Turku do Gdyni. Został także zwycięzcą rozgrywającego się równolegle do regat wyścigu o Złoty Samowar z bliźniaczym Mirem. Ponadto polska załoga otrzymała Nagrodę Przyjaźni. To prestiżowe wyróżnienie dla załogi, która według wszystkich uczestników zlotu została uznana za ekipę propagującą ideę międzynarodowej przyjaźni.- Jak podkreślali organizatorzy jest to unikalna, ale zarazem najważniejsza nagroda całych tegorocznych regat.

 

Załoga „Mira” odebrała nagrodę dla najlepszego żaglowca w klasie A podczas obu etapów regat: Kłajpeda - Turku i Turku - Gdynia oraz wyróżnienie dla najbardziej międzynarodowej załogi spośród załóg, ponieważ na pokładzie żaglowca pływają żeglarze ośmiu narodowości. Ten rosyjski żaglowiec zdobył także drugą nagrodę za etap Turku-Gdynia. Warto podkreślić, że projektantem obu bliźniaczych zwycięskich fregat jest Zygmunt Choreń – znany polski konstruktor statków żaglowych, zwany „ojcem żaglowców”, który zaprojektował i nadzorował budowę 17 wielkich żaglowców, pływających dziś pod banderami Polski, Bułgarii, Rosji, Ukrainy, Niemiec, Finlandii, Japonii i Panamy, w tym także: „Iskry II”, „Fryderyka Chopina” biorących udział w tegorocznym zlocie.

 

 

 

 

 

Regaty Turku - Gdynia

klasa A: I miejsce Dar Młodzieży, II miejsce Mir (Rosja),  III miejsce Fryderyk Chopin

Klasa B: I miejsce Tecla (Holandia), II miejsce Brabander (Litwa), III miejsce Johann Smidt (Niemcy)

klasa C: I miejsce 4 Oceans Dream (Polska), II miejsce Villa Mare (Finlandia), III miejsce Śmiały

klasa D: I miejsce Lietuva (Litwa), II miejsce Fujimo (USA), III miejsce Lady B. (Polska)

 

Regaty Kłajpeda -Turku-Gdynia najlepsze jednostki:

Klasa A: Mir (Rosja); Klasa B: Tecla (Holandia); Klasa C: 4 Oceans Dream (Polska);

 

Zlot The Culture 2011 Tall Ships Regatta zakończyła Wielka Parada Żaglowców. Statki zaczęły opuszczać Basen Prezydenta o godz. 15.00. Pożegnania przed wejściem na pokład, machanie chusteczkami, oklaski i okrzyki podziwu, to wszystko działo się w poniedziałek przy Skwerze Kościuszki w Gdyni. Wypływające z Basenu Prezydenta żaglowce żegnały się buczeniem syren, piosenką płynącą z pokładu lub „falą” robioną przez załogę.

 

Kiedy jako ostatni wypływał gospodarz i zwycięzca tegorocznych regat – „Dar Młodzieży” studenci błyskawicznie wdrapywali się na reje po sznurowych drabinkach. Gdynianie brawami żegnali żaglowiec i jego załogę. Okrzykom podziwu i zachwytom licznie zgromadzonych widzów nie było końca.

 

Statki popłynęły w kierunku Sopotu, by stamtąd pod żaglami przepłynąć wzdłuż wybrzeża Gdyni. Pierwszy płynął okręt ratowniczy „Strażak 14” wyrzucający strugi wody, za nim ORP „Piast”, a następnie największy żaglowiec świata „Sedov”, czteromasztowy bark o długości 122 m zbudowany w 1921 r. w niemieckiej stoczni orażz „4 Oceans' Dream”, „Gulden Leeuw”, „Lietuva”, „Brabander”, „Kapitan II”, „Fryderyk Chopin”, „Fujimo”, „Kruzenshtern”, „Elena”, „Tecla”, „Gallant”, „Zawisza Czarny”, „Villa Mare”, „Mir”, „Śmiały”, „Thalassa”, „Teda”, „Johann Smidt”. Paradę zamykał gdyński „Dar Młodzieży” gospodarz zlotu i zwycięzca etapu Turku – Gdynia, który jako jedyny rozwinął wszystkie żagle.

 

 Nieco historii

Historia zlotów zaczęła się u schyłku epoki żaglowców, kiedy to postanowiono je „uratować” przeznaczając na szkolenie młodzieży. Pierwszy zlot flotylli żaglowców w którym wziął udział także „Dar Pomorza” odbył się w 1938 r. w Sztokholmie. Siedem państw: Szwecja, Dania, Norwegia, Finlandia, Estonia, Niemcy i Polska powołały wtedy Związek Północnoeuropejskich Statków Szkolnych dla opracowania planów i organizacji dalszych spotkań. Plany te przerwała II wojna światowa.

 

W 1955 r. angielski adwokat i żeglarz Bernard Morgan wpadł na pomysł zorganizowania wyścigów wielkich żaglowców. Pierwsze regaty rozegrano w 1956 r. Na trasie z angielskiego portu Torbay do Lizbony, ścigało się 21 jednostek. Niektóre z nich, jak norweskie „Christian Radich" i „Sorlandet" czy szwedzkie „Falken" i „Gladan", pływają do dzisiaj.

 

Sukces imprezy spowodował przekształcenie komitetu organizacyjnego regat w The Sail Training Association (STA), któremu powierzono organizację imprezy co dwa lata. Tak też narodziła się idea „sail training" – edukacji młodych ludzi na pokładach statków żaglowych. Rosnąca popularność regat spowodowała, że zaczęły być organizowane co roku. 

 

W 1964 r. odbyła się pierwsza impreza na trasie atlantyckiej z Plymouth przez Lizbonę i Bermudy do Nowego Jorku. Wzięło w niej udział 15 żaglowców. Odcinek z Bermudów do Nowego Jorku jednostki przebyły płynąc w luźnej grupie. Takie towarzyskie etapy, w których następowała częściowa zamiana załóg, nazwano „cruise in company" i po kilku latach stały się, nie mniej ważnym od samych regat.

 

Pierwsze regaty „The Cutty Sark Tall Ships' Races” w Polsce odbyły się również w Gdyni, w 1974 r., jednak polski udział w imprezie rozpoczął się wcześniej, gdy zwycięzcą regat został „Dar Pomorza”. Wśród polskich żaglowców najwyższe trofeum regat – oprócz „Daru Pomorza”, który drugi raz zwyciężył w 1980 r., zdobyły: ORP „Iskra” – szkolny okręt Marynarki Wojennej, „Pogoria” oraz jacht „Smark”.

 

Równie prestiżową nagrodę, „Cape Horn Trophy”, w latach 1994 i 2001 otrzymał „Dar Młodzieży”, który wziął udział w „Operation Sail” z okazji 200-lecia osadnictwa w Australii w 1988 r. Brawurowe przejście „Daru” pod żaglami pod mostem w Sydney oglądało tysiące widzów imprezy, wśród których byli także Karol i Diana – brytyjska para książęca.

 

The Culture 2011 Tall Ships Regatta zostało zorganizowane przez Sail Training International dla podkreślenia, że Turku jest obecnie Europejską Stolicą Kultury.

Kalendarz imprezy obejmował wydarzenia w Kłajpedzie, gdzie odbył się Zlot Żaglowców (18-21.08), regaty (etap I), Zlot Żaglowców w Turku (26-28.08), regaty (etap II), i na koniec Zlot Żaglowców w Gdyni (02-05.09.).

Zdaniem uczestników, udział w Sail Training jest nie tylko nauką żeglarstwa, ale także wyzwala pewność siebie i poczucie odpowiedzialności, promuje akceptację innych i rozwija gotowość do podjęcia kontrolowanego ryzyka.

 

www.sailtraininginternational.org

www.gdynia.pl

 

Zdjęcia: Grzegorz Micuła