Czekanie na Dreamlinera

Nowości z LOT-u

Polskie Linie lotnicze LOT mają już zapewnioną część finansowania na pierwsze pasażerskie samoloty Boeing 787 Dreamliner, które mają pojawić się we flocie naszego przewoźnika w 2012 roku. Boeing oddaje samoloty w formie leasingu. PLL LOT będzie pierwszą europejską linią, w której latać będą samoloty tego typu.

 

 

Cena katalogowa Dreamlinera to ok. 170 mln dolarów za sztukę. LOT ma oczywiście znaczący upust w stosunku do tej ceny, ale wielkość tego upustu to jest tajemnica handlowa. Płatności zrealizowane do tej pory, pozwolą sfinansować zaliczki na nabycie dwóch samolotów.

 

- Finansowanie w formie leasingu jest bardzo dalece zaawansowane, przy współpracy z amerykańskim Ex-Im Bankiem, który specjalizuje się w globalnym gwarantowaniu leasingu - powiedział wiceprezes spółki Zbigniew Mazur. Dreamliner trafi do naszego przewoźnika w 2012.

 

B 787 Dreamliner jest niezbędny do dalszego rozwoju spółki. LOT ma zamiar uruchomić w przyszłym roku rejsy z Warszawy do Tokio i Pekinu.

 

W zamówionych przez PLL LOT Dreamlinerach będą dostępne trzy klasy pasażerskie: biznes z 18 fotelami rozkładającymi się do pozycji horyzontalnej, dysponująca 21 fotelami premium economy oraz klasa ekonomiczna z 213 fotelami

 

 

Z ostatniej chwili:

 

Latanie nad Syberią

 

Leszek Chorzewski - rzecznik naszego narodowego przewoźnika  poinformował że PLL LOT otrzymał od rosyjskich władz zgodę na przeloty nad Syberią. Dzięki temu porozumieniu polskie samoloty będą mogły korzystać z najkrótszego korytarza powietrznego co pozwoli na oszczędność paliwa.

 

LOT otrzymał także korzystne godziny startów i lądowań w rejsach do Moskwy, co pozwoliło na wprowadzenie dogodnych godzin lotów - w poprzednich latach nasz narodowy przewoźnik oferował na tej trasie wyłącznie nocne połączenia. Dzięki tym ustaleniom LOT może zacząć planować powiększenie swojej siatki połączeń używając obecnie Boeingów 767.

 

Jednak, aby faktycznie wykorzystać potencjał lotów na Daleki Wschód i trafić także do klienta biznesowego, LOT potrzebuje Dreamlinerów! Według zapowiedzi pierwsze samoloty powinien otrzymać w IV kwartale przyszłego roku, co niestety będzie już kolejnym opóźnieniem ze strony Boeinga. Mamy nadzieje, że producent samolotów dotrzyma tym razem zmienionego po raz kolejny terminu dostawy.

 

LOT wynajął nowy samolot

Polskie Linie Lotnicze LOT wynajęły od ukraińskiego przewoźnika AeroSvit samolot Boeing 767, który zastąpi maszynę uszkodzoną 1 listopada podczas awaryjnego lądowania na warszawskim lotnisku. Wynajęta maszyna - Boeing 767 300ER - obsługiwała będzie rejsy do Toronto i Hanoi. Samolot wraz z załogą wynajęty został do 15 stycznia 2012 roku.

 

Wypożyczony Boeinga ma 23 miejsca w klasie biznes i 182 w klasie ekonomicznej.

 

AeroSvit jest jednym z najmłodszych przewoźników w Europie, ale już dość popularnym wśród turystów. Linia lotnicza, posiadająca flotę w doskonałym stanie technicznym, oferuje połączenia do wielu miast na terenie Europy, a także rejsy transatlantyckie do Nowego Jorku, Toronto, Pekinu, Delhi i Bangkoku.

 

Zdjęcia: PLL LOT