STATUETKI TURYSTY 2009 ROZDANE !

W Warszawie ogłoszono listę laureatów i wręczono Nagrody im. Mieczysława Orłowicza – Statuetki Turysty, a także wyróżnienia w VIII już edycji konkursu dla dziennikarzy na najlepsze materiłąy prasowe, radiowe telewizyjne i - po raz pierwszy - internetowe promujące polska turystykę krajową. Konkurs ten organizuje Polska Organizacja Turystyczna wspólnie ze Stowarzyszeniem Dziennikarzy RP, pod patronatem medialnym pisma branżowego Press.

Kapituła konkursu pod przewodnictwem red. Jerzego Domańskiego przyznała za rok 2009 nagrody:

 

W kategorii materiałów prasowych:

 

Nagrodę Orłowicza i Statuetkę Turysty otrzymał Marek Henzer - tygodnik „Polityka” za cykl 9 artykułów pod wspólnym tytułem „Markowe szlaki”.

Wyróżnienia:

IKazimierz Netka – „Polska – Dziennik Bałtycki” za serię artykułów promujących turystykę w regionie pomorskim i warmińsko – mazurskim.

II – Michał Książkiewicz i Jakub Nawrocki – magazyn „Rowertour” za relacje z podróży rowerowych po atrakcyjnych miejscach Polski.

III – Jadwiga Błoch – kwartalnik „Kochaj Lubuskie” za redagowanie pisma w całości poświęconemu promocji regionalnych produktów turystycznych oraz różnorodnych form uprawiania turystyki w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem regionu lubuskiego.

 

W kategorii audycji radiowych:

 

Nagrodę Orłowicza i Statuetkę Turysty otrzymali Tomasz Biel i Monika Bartkowicz – Radio PLUS Zielona Góra, za interesującą formułę cyklu audycji radiowych „Odkrywamy Lubuskie”.

 

Wyróżnienia:

Barbara Hobzda i Marek Piechniczek – Radio eM Katowice, za 40 odcinkowy cykl poświęcony atrakcjom turystycznym Beskidów oraz Alicja Kulik - Polskie Radio Regionalne – Rozgłośnia w Olsztynie za cykl audycji radiowych „Turystyczny Express” promujący poprzemysłowe dziedzictwo Warmii i Mazur.

 

W kategorii programów TV:

 

Nagrodę Orłowicza i Statuetkę Turysty – Program 2 TVP za cykliczny program „Kocham Cię Polsko”.

 

Wyróżnienia:

I Michał Łukasiewicz – TVN Turbo, za cykl programów „Pojechany Łikend”,

II – Jacek Grudzień – TVP Łódź, za 7 odcinkowy cykl programów TV z udziałem „znanych i lubianych” mieszkańców woj. łódzkiego.

III – Krzysztof Paluszyński – PFS PalFilmStudio, za 12 odcinkowy cykl filmów „Wielkopolskie Parki Krajobrazowe”.

 

W kategorii materiały internetowe:

 

Wyróżnienie otrzymała Nadbużańska Lokalna Organizacja Turystyczna w Siedlcach, za portal internetowy www.nlot.pl prezentujący w sposób funkcjonalny i przejrzysty region wschodniego Mazowsza.

 

Ponadto wręczono dwa wyróżnienia specjalne Polskiej Organizacji Turystycznej:

Annie Olszewskiej – magazyn branżowy Rynek Podróży, za autorski cykl publikacji promujących produkty nagrodzone w konkursie POT na Najlepszy Produkt Turystyczny i

Tomaszowi Kowalikowi, za książkę „Życie dla turystyki, krajoznawstwa i sportu. Mieczysław Orłowicz 1881 – 1959”.

 

Po uroczystości wręczenia nagród i wyróżnień, miasto Łódź ubiegające się o nominację do tytułu Europejska Stolica Kultury 2016 częstowało laureatów, członków kapituły nagrody oraz zaproszonych gośćmi smakołykami 4 tamtejszej kuchni: polskiej, niemieckiej, rosyjskiej i żydowskiej.