Wydawnictwa

BEZDROŻA: KASZUBY I BORY TUCHOLSKIE - TRAVELBOOK

Kaszuby i Bory Tucholskie, ciekawy region na północy naszego kraju, to kolejna pozycja w tegorocznej serii travelbooków Bezdroży. Stanowi ona wznowienie, w II wydaniu, przewodnika wydanego w 2019 roku, w zmienionej, moim zdaniem ciekawszej, okładce oraz z aktualizacjami. Wzbogaca go ponad 150 kolorowych zdjęć, 8 mapek – w tym dwie na wewnętrznych stronach okładek oraz 43 ciekawostki w ramkach włamanych w tekst. Na wstępie autorzy przedstawiają najważniejsze atrakcje tego regionu. Po pięć skarbów architektury, muzeów i galerii oraz innych ciekawych obiektów. Osiem miejsc ważnych przyrodniczo, siedem przyjaznych dla dzieci i sześć lokalnych przysmaków, w tym trzy o nazwach wymagających „rozszyfrowania”. Ferkase, to świąteczna potrawka z kury w białym sosie z rodzynkami. Grucholce – nadziewane mięsem pyzy ziemniaczane podobne do litewskich cepelinów, ale tamte są również z serem lub twarogiem. I Zylc – galareta z mięsa lub ryb. W poprzedzających część ściśle przewodnikową Informacjach praktycznych z A-Z, na temat wyboru czasu podróży, dojazdu, zakwaterowania, atrakcji dla dzieci oraz tamtejszych oryginalnych pamiątek, znaleźć można chyba w skrócie wszystko podstawowe, niezbędne turyście. W Informacjach krajoznawczych ABC, oprócz charakterystyki geograficznej i przyrody sporo o tamtejszym społeczeństwie.

BISTARI – TRYPTYK HIMALAJSKI

Bistari po nepalsku znaczy powoli, tam w wysokich górach, przy niewielkiej ilości tlenu w powietrzu, wszystko robi się powoli, idzie się powoli, po to, żeby dojść. Bohater książki Baflow, to alter ego autora, człowieka zafascynowanego górami, turysty, wspinacza skałkowego, paralotniarza, taternika wreszcie himalaisty i marzyciela. Z zawodu między innymi aktora, dziennikarza i filmowca, osobowość niepokorną i może dlatego ciekawą, z pasją, która doprowadziła go w najwyższe góry i na krawędź życia.

BEZDROŻA: GÓRNY ŚLĄSK – UCIECZKI Z MIASTA – IPW

Ilustrowany przewodnik weekendowy Bezdroży z serii Ucieczki z miasta proponuje mieszkańcom Górnego Śląska 50 celów i tras wycieczek. Z tego 23 krótkich, tylko na kilka godzin, 21 jednodniowych i 8 weekendowych. Ponadto zawiera cztery inne propozycje: „Szlaki i szlaczki” – Zabytków techniki, Architektury drewnianej, Orlich gniazd i warowni jurajskich oraz kulinarny Śląskie smaki. Nazwy uwzględnionych w tym przewodniku miejscowości, miejsc i innych celów wycieczek zaznaczone zostały na różnych tłach, na fragmencie mapy Polski umieszczonym na wewnętrznych stronach tylnej okładk. Zielonym dla wycieczek krótkich, pomarańczowym jednodniowych i wiśniowym weekendowych. Powtórzone są one na rysunkach otwierających poświęcone im rozdziały, już z numerami stron, na których zostały opisane, na jednolitym, pomarańczowym tłe. Posługiwanie się tym przewodnikiem zawierającym nieco ponad 100 kolorowych zdjęć i mnóstwo rysunków w stylu dziecięcym, ułatwiają schematy w spisie treści w podziale na długość trwania poszczególnych wycieczek, także z numerami stron, które ich dotyczą.