Wydawnictwa

KRZYSZTOF MATYS: SPRAGNIENI PODRÓŻY

Ciekawym pomysłem, bardzo udanie zrealizowanym, okazała się książka Krzysztofa Matysa, podróżnika, blogera, pilota wycieczek i organizatora turystyki, wydana przez Manufakturę Podlaską z kolorowymi zdjęciami z różnych krajów. W okresie pandemii, która drastycznie ograniczyła ruch turystyczny i wyjazdy zagraniczne, przeprowadził on serię rozmów z ludźmi „nie mogącymi” żyć bez nich, dla których podróże są szczególnie ważne w życiu, także zawodowym. Pytając jak znoszą tę niezwykłą sytuację, oceniają sytuację turystyki, nie tylko w Polsce, w okresie pandemii Covidu–19 i widzą jej perspektywy. Wśród jego 9 rozmówczyń i rozmówców byli przewodnicy i piloci wycieczek, właściciele biur podróży, „zawodowi podróżnicy”, blogerzy oraz autorzy przewodników i reportaży podróżniczych. Do lektury zabrałem się z ogromnym zainteresowaniem, gdyż także należę do tego grona od kilkudziesięciu lat. Ponadto dwu współautorów książki, jakimi byli przecież rozmówcy Krzysztofa Matysa, nie tylko znam, ale również podróżowałem z nimi.

PRZEWODNIK „WINE TOURS IN BULGARIA”

Wszyscy chyba mamy już dosyć trwającej już od roku pandemii koronawirusa, podczas której zabraniano nam wychodzenia z domu i komunikowania się z innymi ludźmi, nie mówiąc już o przemieszczaniu się dla przyjemności połączonej ze zwiedzaniem, czyli turystyce. Rozpoczęte kilka miesięcy temu masowe szczepienia dają nadzieję na wyjście z tego pandemicznego impasu i że przynajmniej część spragnionych podróży ludzi zaszczepionych oraz tych, którzy przechorowali covida, będzie mogła wyruszyć w świat.

BEZDROŻA: GÓRY POLSKI

Nasze góry należą do ulubionych kierunków wyjazdów urlopowych i weekendowych rodaków. Tym bardziej, że sezon w nich praktycznie trwa cały rok, ze szczególną jego koncentracją w miesiącach letnich i zimowych. Odwiedzane są przez kilka milionów osób rocznie. I chociaż ostatnio, ze względu na ograniczenia związane z pandemią koronawirusa Covid-19, wyjeżdża ich tam mniej, można spodziewać się, że w najbliższym czasie, wobec ograniczenia dalekich podróży, zainteresowanie polskich turystów kierowane będzie w jeszcze większym stopniu na miejsca wypoczynku i atrakcje krajowe. W tym, oczywiście, góry. Bardzo na czasie ukazał się więc w Bezdrożach „weekendowy” przewodnik po nich, napisany przez ich znawcę i miłośnika. „Powstał on, pisze autor we wstępie, zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych miłośników górskiego trekkingu, a szczególnie dla tych, którym brakuje czasu na zaplanowanie tras. Wystarczy go otworzyć i skorzystać z „gotowców”. Nie trzeba obmyślać wycieczek, można po prostu wyruszyć z nim samochodem, pociągiem czy autobusem na podbój pięknych gór. Najlepiej w towarzystwie, ponieważ górskie wyprawy, to doskonała okazja do spędzenia czasu z rodziną i przyjaciółmi”.